Staff

Staff2018-09-12T09:47:08+00:00
Year Group Teacher Class Name TA HLTA
Nursery Mrs Thompson & Miss Dingley Brave Bears Miss Freeman N/A
Reception Miss Mahmood Exploring Elephants Mrs Rehman Mrs Morgan
Miss Craddock Proud Penguins Miss Rennison
Year 1 Mr Dunham Ahlberg Miss James/Mrs Ali Miss Marland
Miss Sidebottom Donaldson N/A
Year 2 Miss Street Jeffers N/A Mrs French
Miss Hadebe Grey Mrs Kennedy
Year 3 Miss Hunt Bartram N/A Miss Bedeau
Mr Burton & Miss Doherty King-Smith Mrs Ajmal
Year 4 Mr Sharp Morpurgo Mrs Nargas
Mr Staincliffe Rowling Miss Clarke
Year 5 Miss Wilson Rosen Mrs S Nargas  
Mrs Downes & Mrs Oddy Pullman N/A
Year 6 Mrs Rayit Riordan   Mrs Lewis
Mr Bishop Walliams  
Miss Askew Gaiman Ms Gilbert
PE Specialist Elle Poskett
Inclusion Leader Vicky Oddy
EAL & Nte Support Nasim Ali
Family Support Louise Cornwell / Karen Goldthorp
Behaviour Support Louise Cornwell
Lead Child Protection/Safeguarding Officer Louise Cornwell / Vicky Oddy
Admin Assistant Clare Fell
Admin Assistant Ciara Foster
Lunchtime Supervisors Sylvia Beckles
Azeem Khan
Shameem Sajawal
Superintendent Parminder Sagoo
Cleaners Sandra Bennett
Marcella Claxton
Sylvia Johnson
Carole Small
Delfina Harris
Celestine Thorpe
Joseph Silcott
Chief Executive Officer Sir John Townsley
Executive Principal Mark Randall
Strategic Leadership Team
Principal Sam Done
Assistant Principal Vicky Oddy
Assistant Principal Phil Burton
Assistant Principal Rachel Thompson
School Business Manager Karen Goldthorp
School Improvement Team
Inclusion Leader Vicky Oddy
PE and Sports Premium Leader Nick Bishop
Phonics Leader Rachel Thompson (Kerilee Cappleman maternity)
Science Leader Chloe Street
Phase Leaders
Early Years Rachel Thompson
Years 1 & 2 Rachel Thompson (Kerilee Cappleman maternity)
Years 3 & 4 Phil Burton
Years 5 & 6 Vicky Oddy
Responsibilities
Admissions Karen Goldthorp
Appraisal Sam Done , Vicky Oddy, Rachel Thompson & Philip Burton
Assessment Sam Done & Phil Burton
Attendance Vicky Oddy & Karen Goldthorp
Community Links Louise Cornwell & Philip Burton
Computing Nick Bishop
Curriculum Leader Philip Burton
Safeguarding Lead Vicky Oddy
Deputy Safeguarding Leads Louise Cornwell & Karen Goldthorp
EAL & NtE Nasim Ali
English Rachel Thompson
Mathematics Vicky Oddy
Monitoring & Self Evaluation Sam Done
NQT Induction Mentors Sam Sharp
Parental Involvement Louise Cornwell
Pupil Achievement & Tracking Sam Done & Philip Burton
Quality of Teaching Sam Done, Vicky Oddy, Rachel Thompson & Philip Burton
School Council Sam Bedeau
Science Chloe Street
SEND Vicky Oddy
SMSC and British Values Afua Downes
Support Staff Appraisal Karen Goldthorp
STEM Lead Teacher Chloe Street
Teach First Mentor Rajinder Rayit

Pupil Wellbeing

Subject Leaders
English Rachel Thompson
Phonics & Early Reading Rachel Thompson (Kerilee Cappleman)
Mathematics Vicky Oddy
Science Chloe Street
Computing Nick Bishop
PE Nick Bishop & Elle Poskitt
Humanities Team
History Sam sharp
Geography Laura Hunt
MFL Imogen Hadebe
Creative Arts
Design Technology Chloe Street
Music Rajinder Rayit
Art Shamsa Mahmood
Drama Imogen Hadebe
Creative Arts
SEAL/PSHE Rajinder Rayit
RE Amy Sidebottom
SMSC/MBV Afua Downes